Home / مالزی / مجموعه نیاوران
تور لحظه آخری سنگاپور

مجموعه نیاوران

برای رسیدن به کاخ نیاوران باید از باغ زیبا و خوش آب و هوا نیاوران بگذریم تا به محل زندگی آخرین پادشاه و ملکه ایران برسیم. پس از به دنیا آمدن علیرضا و لیلا پهلوی فرزندان کوچکتر خاندان پهلوی کاخ اختصاصی دیگر برای خاندان پهلوی کمی کوچک به چشم می آمد در نتیجه خاندان پهلوی تصمیم گرفتند تا به کاخ نیاوران نقل مکان کنند این عمارت تا پیش از آن برای میهمانان خارجی دربار ساخته شده بود.

تاریخچه ساخت کاخ نیاوران

در سال 1337 به دستور محمدرضا شاه مقدماتی برای سات کاخ در محل کنونی چیده شده که پس از مدتی وقفه در سال 1346 ساخت کاخ به پایاین رسید. در کل این عمارت تلفیقی از معماری اصیل ایرانی و طراحی مدرن اروپایی می باشد.

از افرادی که در طراحی و ساخت این بنا نقش داشته اند می توان به مهندس معمار محسن فروغی، استا علی اصغر(آینه کاری)، استاد عبداللهی(گچ بری) و استاد ابراهیم کاظم پور(هنر کاشی کاری) اشاره کرد. طراحی فضاهای داخلی کاخ را یک گروه فرانسوی برعهده داشته اند.

مشخصات ظاهری بنا

اولین چیزی که در این عمارت نظر بینندگان را به خود جلب خواهد کرد 8 ستون بلند استورا بر ورودی بنا است. دورتا دور درب ورودی عمارت با هنر کاشی کاری ایرانی مزین شده است.

طبقه همکف

این بخش از عمارت هال بزرگی است که در آن انواع زیبایی ها معماری و هنری از جمله اشیاء گرانبها و تابلو های نقاشی در آن به چشم می خورد.

لیست اشیاء که در طبقه همکف این عمارت است عبارتند از:

*-گلدان های چینی و برنز فرانسوی

** تابلو نقاشی طبیعت بی جان اثر بهمن محصص

*ظروف بلوری از کشور چکسلواکی

*قالیچه های خوش نقش وزیبای ایرانی (بافت کرمان،)

*تابلو نقاشی طبیعت بی جان اثر محسن فروغی

*ارگ اشرف پهلوی

*ستون تزئینی از پرویز تناولی

بخش های مختلفی که در طبقه همکف کاخ وجود دارند شامل:

اتاق پذیرایی(در بخش جنوبی)

همانگونه که از نامش پیداست محلی برای پذیرایی از میهمان های درباری در زمان پهلوی بوده است. آثاتری که امروزه در آن به چشم می خورد شامل نقاشی هایی باعنوان سه زن آثر ماری لورنس، منظره اثر آلفرد سیسلی،  موتمارتر پاریس اثر اوتریلو، جنگل اثر مارویک کرلامینگل، موتمارتر پاریس اثر الیز مالکت، چهره دو زن اثر جی . گلدرن، تصویر محمدرضا پهلوی اثر وی. اف. دراپر، تصویری از فرح دیبا اثر ویدال کورداس و قالیچه هایی با عنوان قالیچه بافت کاشان لچک ترنج، فرش بافت کارگاه غفاریان اصفهان و فرش بافت کارگاه صدقیانی اهرابی تبریز می شود. پیانو آلمانی که پیشکشی از وزارت امور خارجه آلمان به محمدرضا شاه بود، آلیاژ های از جنس مس و قلع لرستان( مرتبط به هزاره اول پیش از میلاد تا دوران هخامنش) و مجسمه های گلی مربوط به پیش از اسلام از دیگر آثاری است که در اتاق پذیرایی کاخ وجود دارد.

اتاق غذاخوری(بخش جنوب شرقی)

آثار این بخش شامل وسایل غذا خوری که به سفارش خاندان پهلوی از کارخانه های معتبر آلمانی، فرانسوی و کشور چکسوالکی، قایچه دست بافت اصفهان با طرح شاه عباس، شمعدان های فرانسوی، مبلمان فرانسوی و ظروف نقره و نقره با روکش طلا می باشد.

اتاق نشیمن 

بیشترین رنگی که در دکوراسیون این بخش از کاخ استفاده شده است مربوط به رنگ های تیره می باشد و از آثار آن می توان به ظروف و تندیس های سفالی آمریکای جوبی، اثری از شارل ورلا با نام روبا، گلدان ژاپنی با قدمتی بیش از یک قرن، ظروفی با روکش طلا که ریچارد نیکسون به دربار هدیه داده بود و فرش بافت بختیاری اشاره کرد.

سینما(در بخش شرقی)

طراحی این بخش از مجموعه به دست طراح آمریکایی چارلز سونیگی صورت گرفته است. آنچه که در بدو ورود در این خش نظر شما جلب را خواهد کرد لوستر زیبا و شاخه ای این فضا است که از جنس مفتول های آلومینیومی می باشد. از دیگر زیبایی های سینما می توان به پرده های ریلی آلومینیومی با صدای دلنشین اشاره کرد.

تابلو های نقاشی مدرن، دستگاهی برای تنظیم نور سینما، دستگاهی برای تنظیم صدا، در و دیوارک هایی از جنس آینه و برنز، سرویس مبلمان فرانسوی، یک دوربین 16 میلی متری و دو دوربین 8 میلی متری از مجموعه اشیایی است ه در این بخش از کاخ مشاهده خواهید کرد.

اتاق انتظار مهمان(در بخش جنوب غربی)

همانگونه که از نامش پیداست محلی برای انتظار میهمانان دربار بوده است اشیایی که در اطراف و روبه این اتاق دیده می شود شامل: مجسمه های اثر ژان بولون، مدال مهری که از سمت پاکستان در سال 1967 میلادی به خاندان پهلوی اهدا شد، نقاشی هایی از ایران درودی(نقاش برجسته ایرانی) و تابلو نقاشی اثر وان ودت می شود.

*نیم طبقه کاخ نیاوران

کاربرد این بخش در زمان پهلوی به اتاق کار درباریان، دفتر منشی ملکه، اتاق لیلا فرزند کوچک محمد رضا پهلوی و اتاق ندیمه لیلا پهلوی بوده است که امروزه به دلیل بهسازی و مرمت اشیای آن قابل بازدید نمی باشد. این قسمت از کاخ دارای نیمی از وسعت دیگر طبقات است به همین منظور نیز یک طبقه کامل محسوب نمی شود.

دومین عمارتی که در مجموعه نیاوران به آن برخواهیم خورد محل زندگی اختصاصی پسر ارشد پادشاه سابق ایران یعنی رضا پهلوی است. این بنا مربوط به دوران قاجار و آخرین پادشاه قاجار(احمد شاه)می باشد که در دوران پهلوی به دستور رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی دو بار مورد بازسازی قرار گرفت این بنا در زمینی به مساحت 800 متر ساخته شده است که درکل دارای دو طبقه می باشد.نمای بیرونی این کاخ از 26 ستون تشکل و نمای اجری شده است.  پس از گذر از چند پله به کوشک احمد شاهی وارد خواهید شد. در قسمت مرکزی این عمارت حوض سنگی از جنس مرمر وجود دارد که اتاق های عمارت دور آن قرار گرفته اند. پس از دوران انقلاب تا سال 1376 امکان بازدید از این عمارت برای عموم وجود نداشت اما در نهایت پس بازسازی و مرمت های لازم در همان سال ها امکان بازدید از این مکان به عنوان موزه در اختیار مسافران تور تهران قرار گرفت. تمامی وسایل مربوط به ولیعهد(رضا شاه) در این کاخ نگهداری می شود.

طبقه اول 

این بخش از عمارت در کل دارای 6 باب اتاق می باشد. کتابخانه، تصاویری از رضا شاه در لباس ورزشی و خلبانی، مجسمه های برنزو نقره، پیشکش کشورهای مختلف، گردنآویز مختلف، اتاق غذا خوری و کلکسیون شخصی ولیعهد که درآن آثاری چون سنگ های زیبا و قیمتی، شهاب سنگی از کره ماه و فسیل های مختلف به چشم می خورد از بخش های مختلف طبق اول کاخ می باشد.

طبقه دوم

اولین چیزیکه در این بخش نظر شما را به خود جلب خواهد کرد کلکسیونی زیبا از آلات موسیقی  خواهد بود. این قسمت از کاخ که دورتا دور آن به وسیله ایوانی با 24 ستون پوشیده شده است در زمان پهلوی به عنوان محلی برای برگزاری مهمانی های خانوادگی مورد استفاده قرار می گرفت

بخش های مختلف کاخ صاحبقرانیه شامل شاه نشین، حوض خانه و کرسی خانه می شود.

لازم به ذکر است که صاحبقران فعلی حاصل تغییراتی است که رضا شاه و پسرش محمدرضا پهلوی و در دوران حکومت خود بر آن ایجاد کرده اند. برای مثال رضا شاه قصد داشت که مراسم عروسی محمدرضا پهلوی را در آن برگزار کند به همین جهت دستور تخریب برخی از ساختمان های اطراف کاخ و دیوار میانی دیوانخانه و حرمسرا را صادر کرد پس از آن تعدادی از اجناس گرانبها در کاخ گلستان را به این عمارت انتقال داد. این تغییر دکوراسیون و آماده سازی برای مراسم عروسی ولیعهد حدود هشت ماه به طول انجامید. جالب است که بدانید به دلیل سرمای شدید در نهایت عروسی محمد رضا پهلوی در مکان دیگری برگزار شد.

تغییرات بعدی که در این اخ صورت گرفت به دستور پهلوی دوم یعنی همان محمدرضا شاه بود. در آن زمان به دستور محمدرضا شاه تغییرات کلی در دکوراسیون بنا صورت گرفت هم چنین از حوضخانه بنا(طبقه زیرین) به عنوان محل پذیرایی میهمان و از طبقه فوقانی آن به عنوان دفتر کار محمدرضا شاه استفاده شد.جالب است که بدانید تمامی ظروف در این کاخ ساخت آلمان، مبلمان آن ساخت فرانسه و لوستر ها ساخت چکسلواکی است که به دستور فرح دیبا(همسر پهلوی دوم) تهیه شده است. 

کرسی خانه

یکی از جذاب ترین بخش های صاحبقرانیه کرسی خانه می باشد. یک میز ناهار خوری سلطنتی زیبا به رنگ سرخ، سبز و طلایی در آن دلبری خواهد کرد و هم چنین تابلو یوسف و زلیخا که قطعا نظر مسافران تور تهران را به خود جلب خواهد کرد.

حوضخانه

رسته زیرین این بنا است که حوض مرمری در وسط آن در کنار  مبلمان زیبای سرخ رنگ اطرافش نمایی تماشایی به آن بخشیده است. پس از تالار جهان نما که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت حوضخانه از زیبا ترین بناهای مجموعه نیاواران محسوب می شود.

شاه نشین

در این بخش زرق و برق آثار هنرمندان ایرانی شما را شگفت زده خواهد کرد از نقاشی های زیبا در سقف گرفته تا گچ بری و آینه کاری های بی نظیر که به دست استادان و هنرمندان ایرانی  

در بخش شمالی شاه نشین: میز کار پهلوی دوم، تصویر شاهان قاجاری، اسناد مربوط به فرمان مشروطیت و تصاویری از صاحبقرانیه سابق(در زمان ناصرالدین شاه) به چشم می خورد.

در بخش جنوبی شاه نشین: گلیم های ارزشمند تبریزی، گلدان های آلمانی و فرانسوی و مجعه ای از سلاح های قاجاری و زندی که به دیوار آویخته شده اند وجود دارد. از دیگر قسمت های این بخش می توان به اتاق های استراحت، اتاق پیشکش ها، دندان پزشکی و واحد مذاکرات خصوصی اشاره کرد.

اطلاعات بازدید

بهای بیط: 2500 تومان

زمان بازدید در 6 ماه اول سال: 9:00 الی 19:00

زمان بازدید در 6 ماه دوم سال : 8:00 الی 17:00

این مطلب در حال به روز رسانی است.


امتیاز
5
از 5 | از بین
100
دهنده به امتیاز مجموعه نیاوران

تور ارزان گرجستان

About S.Miad Rz

Check Also

تور ارزان کیش اردیبهشت 98 هتل میراژ

تور کیش ارزان قیمت در ماه اردیبهشت 98 با اقامت در هتل میراژ با خواندن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *