Home / پاریس / نگاهی به تاریخچه و سرگذشت غم انگیز کلیسای نوتردام در پاریس
تور لحظه آخری سنگاپور

نگاهی به تاریخچه و سرگذشت غم انگیز کلیسای نوتردام در پاریس

کلیسای نوتردام در پاریس | Cathédrale Notre Dame de Paris

یکی از زیباترین و افسانه ای ترین کلیساهای جهان، کلیسای نوتردام در پاریس است. این کلیسای زیبا که منبع الهام بسیاری ازداستان ها و افسانه ها مثل گوژ پشت نوتردام ویکتور هوگو است، همچون نگینی زیبا بر دل پایتخت فرانسه یعنی شهر پاریس می درخشد. این کلیسای زیبا که دیشب یعنی در ساعت ۱۸:۵۰ دقیقه ی عصر به وقت پاریس و در روز ۱۵ آپریل دچار حریق شد، در حالی که در بازسازی و ترمیم مجدد بود؛ در اثر شعله های آتش سقف خود و مناره ی زیبا و مشهورش را از دست داد. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر کلیسای نوتردام در پاریس را مورد بررسی و شناخت قرار دهیم.

همه چیز درباره ی کلیسای نوتردام در پاریس

مطالب مرتبط:
خیابان های معروف و دیدنی پاریس
معرفی قدیمی ترین رستوران های پاریس
با ما در محله مونمارتر پاریس قدم بزنید

کلیسای جامع نوتردام یکی از زیباترین شاهکارهای معماری در سراسر فرانسه و اروپا است که همانطور که در سطر اول هم به آن اشاره کردیم، تجلی گر هنر معماری در سبک گوتیک است. اگر بخواهیم به رسم پاریس قدیم به شما آدرس بدهیم، باید بگوییم که این کلیسا در جزیره ی سیته و در میانه ی رود سن و در منطقه ی چهارم در مرکز شهر پاریس واقع شده ‌است. بر اساس متون تاریخی که وجود دارد، جایی که در حال حاضر کلیسای نوتردام در آن قرار گرفته است، تا قبل از قرن ۴ میلادی تالار مذهبی غیر مسیحی وجود بوده ‌است.

این تالار همچنان موجود بوده تا این که بالاخره در قرن ۴ میلادی در این مکان کلیسایی بزرگ ساخته شده و کاربری قبلی این بنا را از بین می برد. ساختمانی که به جای تالار ساخته شده بود تا قرن ۱۲ میلادی بر جای بود اما دیری نپایید که به خاطر بالار فتن و رشد سریع جمعیت شهر پاریس تصمیم بر این شد که کلیسا را از لحاظ مساحتی گسترش دهند. به این ترتیب بود که شواری شهر پاریس تصمیم گرفتند تا ساختمان قبلی را خراب کرده و ساختمان جدیدی را جای گزین سازند. فرانسوی ها ساخت کلیسای جدید را در سال ۱۱۶۳ میلادی شروع کردند و نزدیک به ۲ قرن بعد ساختن آن را به اتمام رساندند.

باورتان می شود؟! ۲ قرن بعد یعنی در سال ۱۳۴۵ میلادی ساخت این کلیسا به اتمام رسید! این کلیسا تا مدت ها به عنوان بزرگ ترین کلیسای اروپا شناخته می شد اما در حال حاضر، نه تنها در اروپا بلکه در کشور فرانسه نیز کلیساهایی بسیار بزرگ تر از کلیسای نوتردام در پاریس وجود دارند. اهمیت بنای این کلیسا به حدی زیاد است که کارشناسان به این نتیجه به صورت رسمی و واحد رسیده اند که کلیسای نوتردام در پاریس را به عنوان تنها نماینده ی هنر گوتیک که تمامی ابعاد این هنر ارزشمند معماری را نشان دهد، معرفی نمایند. در کلیسای نوتردام و تزئینات داخلی و خارجی بنای آن، از صدها و یا بلکه هم هزاران مجسمه ی کوچک و بزرگ که از سنگ یا چوب تراشیده شده ‌اند، استفاده شده است.

درباره ی کلیسای نوتردام در پاریس جالب است این را بدانید که در بخشی که این کلیسا ساخته شده یعنی در Ile de la Cite، درست مرکز تاریخی شهر پاریس محسوب می گردد. در این بخش کوچک، رومی ‌ها شهری به نام لوتتیا را ساخته بودند و از قرون ۶ تا ۱۴، پادشاهان فرانسه در آن زندگی می‌ کرده اند. کلیسای نوتردام در سال ۱۱۶۳ میلادی توسط پادشاه لوئیس ششم که به آن سنت لوئیس نیز می گفتند و همچنین اسقف Maurice de Sully ساخته شد. کلیسای نوتردام در پاریس از آن دسته ساختمان های تاریخی است که از در و دیوارش داستان های افسانه ای و تاریخی می ریزد. همانطور که گفتیم، این کلیسا در ابتدا به سبک گوتیک اولیه ساخته شد و بعدها اجزای دیگری همچون بخش غربی و شبستان کلیسا به آن اضافه شد که نشان ‌دهنده‌ ی تغییر به سبک بالای گوتیک بود. اکثر گردشگرانی که برای اولین بار به این کلیسا که در واقع امروزه یک موزه است پای می گذارند، مبهوت تزئینات نمای خارجی و داخلی ساختمان می گردند.

همانطور که گفتیم، تزئینات این بنا با استفاده از مجسمه ‌های زیاد، ستون‌ های قوسی و عجیب صورت گرفته اند. یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم! اگر روزی روزگاری مسیرتان به پاریس افتاد، حتما از ۲۱ شخصیت در گالری پادشاهان این موزه دیدن کنید. این ۲۱ نفر سر خود را در دوره ی انقلاب فرانسه از دست داده اند. البته امروزه این سرها در موزه‌ ی Cluny به نمایش گذاشته شده‌ اند. کلیسای نوتردام چندین پنجره ی خورشیدی دارد و پنجره ‌ای که در ضلع شمالی ساختمان قرار گرفته، یادگاری از قرن ۱۳ میلادی بوده و از همه با ابهت ‌تر است. در خزانه ی این کلیسا و در جعبه ی اشیاء متبرکه و درون آن تاجی از خار وجود دارد که فرانسوی ‌ها معتقدند این همان تاج خاری است که قبل از مصلوب کردن عیسی مسیح، بر سرش گذاشته بوده است. در ضمن، نوتردام در زبان فرانسه به معنی بانوی ما است.

داستان گوژ پشت نوتردام و ارتباطش با کلیسای نوتردام

بیشتر شهرت کلیسای نوتردام می دانید برای چه موردی است؟ ویکتور هوگو نویسنده ی معروف و مشهور اروپایی، در سال ۱۸۳۱ میلادی کتابی به گوژپشت نتردام نوشت. این کتاب یکی از آثار ادبی برجسته‌ ی جهان است که در سبک رمانتیک نگاشته شده است. در پاریس قرن پانزدهم، دختر کولی جوان و زیبایی بنام اسمرالدا به همراه بز باهوش خود جالی برنامه اجرا می ‌کرده است. کلود فرولو، که راهبی است که در کلیسا است و نفس خویش را به شیوه ای کلیسایی تزکیه می دهد، در نهان عاشق اسمرالدا شده است. او سعی می ‌کند با کمک کازیمودو، ناقوس ‌زن گوژپشت و بد شکل نتردام اسمرالدا را بر باید اما، با دخالت کاپیتان فوبوس دوشاتوپر ناکام می ‌ماند و کازیمودو دستگیر می ‌شود. کازیمودو را در میدان اعدام با شلاق مجازات می ‌کنند و تنها اسمرالدا که قلبی مهربان دارد به او کمک می‌ کند و جرعه‌ ای آب به او می ‌دهد. آن لحظه را هوگو به این صورت توصیف می نماید که:

دخترک بدون این که سخنی بر زبان راند به محکوم نزدیک شد، گوژپشت می‌ خواست به هر قیمتی شده خود را از وی کنار کشد اما دختر قمقمه ‌ای را که بر کمربند آویخته بود باز کرد و به آرامی آن را با لب سوزان مرد بینوا آشنا ساخت. در چشمان گوژپشت اشکی حلقه زد و بر چهره نازیبای او فروغلطید. شاید این نخستین قطره اشکی بود که در سراسر زندگی از دیده فرو می ‌ریخت.

این داستان غم انگیز و افسانه ای که از شهرتی بسیار زیاد برخوردار است، نقطه ی عطفی در شهرت کلیسای نوتردام نیز دارد. گوژپشت نتردام، به محض انتشار بسیار مورد پسند قرار گرفت و از توجه بالای مردم برخوردار شد. براساس این رمان یک فیلم سینمایی و یک فیلم انیمیشن توسط کمپانی والت دیزنی ساخته شده ‌است.

و اما نقش کلیسای نوردام در پاریس این وسط چیست؟ عنوان اصلی این رمان، نوتردام دوپاری به معنی نوتردام پاریس (Notre-Dame of Paris) است و قهرمان حقیقی این رمان نتردام پاریس است. این کلیسا با دیوها و غول ‌هایش و پنجره ‌های آراسته به شیشه‌ های رنگینش و توده ‌های تاریکی ‌اش در میان ستون‌ هایی که در هم پیچیده ‌اند، به نظر می اید که کل داستان ما را رقم می زند. ویکتور هوگو در این کتاب که منشأ و منبعش تماشای این بنای گوتیک است به انتقال دقیق شکوه و جلال و عظمت معماری در عرصه ادب توفیق مضاعف، دقیق و بزرگی یافته ‌است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت تریپ ادوایزر مراجعه نمایید. 🔥

tripadvisor.com

تور ارزان گرجستان

About S.Miad Rz

Check Also

تور ارزان کیش اردیبهشت 98 هتل میراژ

تور کیش ارزان قیمت در ماه اردیبهشت 98 با اقامت در هتل میراژ با خواندن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *