Home / استکهلم / قصر دروتنینگهلم در استکهلم، کاخ تابستانی پادشاه سوئد
تور لحظه آخری سنگاپور

قصر دروتنینگهلم در استکهلم، کاخ تابستانی پادشاه سوئد

قصر دروتنینگهلم در استکهلم | Drottningholm Palace in Stockholm

شهر استکهلم در کشور سوئد به ونیز شمال نیز مشهور است. این شهر مجموعه ای از جزایر و تعدادی شبه جزیره است که در قسمت برون ریز دریاچه بالتیک قرار گرفته است. استکهلم پایتخت سوئد بوده و سه منطقه از آن در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفته است که به ترتیب این جاذبه ها بیرکا (Birka)، قصر دروتنینگهلم و گورستان جنگلی هستند. در این مطلب از الی گشت قصد داریم تا درباره قصر دروتنینگهلم در استکهلم خدمتتان شرح دهیم. این مجموعه یکی از زیباترین قصرهای شمال اروپا است که پیشنهاد می کنیم حتما در سفرتان به این شهر از آن دیدن نمایید.

درباره ی قصر دروتنینگهلم

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به استکهلم
راهنمای سفر به گوتنبرگ در سوئد
استکلهم تابستانی، شهری که آرزویش را دارید!

در شهر استکهلم قصری به نام دورتنینگهلم وجود دارد که محلی برای اقامت خاندان سلطنتی سوئد بوده که در قرن هفدهم برای استراحت و تفریحات تابستانی از آن استفاده می کردند، این مجموعه یکی از زیباترین قصرهای شمال اروپا به شمار می ‌رود. قصر دروتنینگهلم در یکی از جزایر این شهر به نام جزیره لوون در کرانه ی دریاچه مالارن قرار گرفته است. به منظور بازدید و تماشای قصر دروتنینگهلم می توانید با یک سفر پنجاه دقیقه ای از مرکز شهر استکهلم با قایق به قلمروی قصر سلطنتی بروید. همسر پادشاه جان سوم جزیره ی لوون که در قرن شانزدهم بر این کشور حکومت می کردند نیز قصر دروتنینگهلم در استکهلم را به عنوان کاخ تابستانی خود انتخاب کردند. نام دروتنینگهلم از همین گرفته شده و در زبان سوئدی به معنای جزیره ملکه مشهور است. ساخت قصر در سال ۱۵۸۰ تکمیل شده و توسط معمار فلاندری، ویلم بوی (Willem Boy) به سبک رنسانسی طراحی گردید.

این قصر زیبا و سلطتنی در سال ۱۶۶۱ آتش گرفت و سال بعد از این حادثه ی هولناک برای بازسازی ملکه معماری را برای ساحت یک ساختمان جدید انتخاب کرد. این معمار نقشه ‌های خود را بر اساس طراحی غالب سبک باروکی کاخ‌ های فرانسوی و ایتالیایی آماده نمود. بعد از مرگ وی در سال ۱۶۸۱ با توجه به این اکثر قسمت های تخریب شده ی کاخ بازسازی شده بود اما معمار این بنا فوت کرد و ادامه کار وی را پسر Nicodemus Tessin ادامه و طرح های جزئی که باقی مانده بود را تکمیل کرد.

 

معماری داخلی قصر دروتنینگهلم در استکلهم

تزئینات داخلی قصر دروتنینگهلم در استکهلم به سبک باروک در نظر گرفته شده بود و جذاب ‌ترین بخش فضا را شاید بتوان پلکان بزرگ و باشکوه آن دانست که در مرکز بنا قرار دارند. ۹ تندیس بزرگ از الهه ی اشعار شاعران این سرزمین و همینطور موسیقی در قسمت نرده‌ها به چشم می‌خورند که توسط «تسین» (Tessin) طراحی شده‌ اند. نقاشی ‌های دیواری و سقف، بسیار خیره‌ کننده و چشم‌ نواز هستند.

یکی از زیباترین اتاق های این مجموعه را می توان اتاق «هِدویگ النورا» (Hedvig Eleonora) دانست که در سال ۱۶۸۳ تکمیل شده و به غیر از آن کتابخانه ی مجلل سلطنتی وجود دارد که برای ملکه لویزا اولریکا طراحی و ساخته شده است. این دو قسمت در   قصر دروتنینگهلم در استکلهم را می توان نگین مجموعه دانست. نقاشی‌ های بزرگ موجود در گالری پادشاه چارلز دهم و یازدهم مناظری از رویدادهای تاریخی، به ویژه عبور از دانمارک در سال ۱۶۵۸ و جنگ «لوند»(Lund)  سوئد در سال ۱۶۶۷ را نشان می‌دهند.

سالن تئاتر قصر دروتنینگهلم

آن طور که کتاب های تاریخی نوشته شده است یکی از مهمترین ساختمان های قصر دروتنینگهلم در استکلهم سالن تئاتر این مجموعه است. این بنا در سال ۱۷۶۶ و به سبک نئوکلاسیک، برای ملکه «لویزا اولریکا» ساخته شد و در واقع، جایگزین ساختمانی بود که در ساختمان قصری در سال ۱۶۶۱ در آتش سوخته بود. فضای داخلی تئاتر در زمان حکومت پسر او، «گوستاو سوم» که حامی جدی تئاتر و اپرا بود مجدداً طراحی شد. به گوستاو سوم لقب «پادشاه تئاتر» نیز اطلاق می‌گردید.

پس از این که پادشاه سوئد فوت کرد جانشین او این کاخ را به عنوان مقر حکومت خود قرار دارد که این موضوع سبب شد تا سالن تئاتر مجموعه به فراموشی ها سپرده شود.تاریخ شناسی در سال ۱۹۹۲ به نام «آگنه بِیِر»  (Agne Beijer) قدمت این سالن تئاتر را به قرن هجدهم ربط داده بود. این فرد نیروی محرک پشت ساخت یک موزه روبه‌ روی این ساختمان بود. همچنین وی را برای بازسازی و ترمیم تئاتر که تا به امروز برای اجراهای زنده مورد استفاده قرار می‌گیرد مسئول کردند. سیستم مکانیکی قرن هجدهمی که برای تعویض صحنه، ایجاد رعد و افکت باد ساخته شده بود هنوز هم کاربرد دارد.

باغ‌های دروتنینگهلم

در قصر دروتنینگهلم در استکهلم دو باغ با سبک های متفاوت وجود دارد. قدیمی ترین باغ در این مجموعه به سبک باغ های باروکی فرانسوی ساخته شده است و مجسمه های در آن قرار دارد که هر کدام سبب شده اند شکوه ویژه ای به قصر دروتنینگهلم در استکلهم داده شود. این آثار توسط یک هنرمند رنسانسی خلق و طی فتح شهرهای مختلف توسط ارتش سوئد جمع‌آوری شدند. آب ‌نمای هرکول که در اینجا خواهید دید در اصل متعلق به یکی از کاخ‌های دانمارک بوده است. بزرگ‌ ترین قسمت باغ با مسیر‌های پیچ در پیچ و یک حوضچه ی نامنظم، با بخش رسمی باروکی در تضاد می‌باشد. این ناحیه با کپی مجسمه‌های باستانی که شاه گوستاو در سال ۱۷۸۳ از سفرش به رم آورده بود تزئین شده است. نسخه‌های اصلی در موزه عتیقه‌جات شاه گوستاو سوم در قصر سلطنتی نگهداری می‌شوند.

یکی دیگر از قسمت های جذاب قصر دروتنینگهلم در استکهلم کاخ چینی است. این کاخ در سال ۱۷۵۳ ملکه لویزا اولریکا در تولد سی سومین سال زندگی اش به عنوان هدیه از همسرش هدیه گرفته بود.این سازه، پنهانی در استکهلم ساخته شده و قطعه قطعه به دروتنینگهلم منتقل گردید. ۱۰ سال بعد، این سازه شکننده چوبی با چیزی که امروز شاهدش هستید جایگزین شد. در آن زمان خاندان‌های سلطنتی اروپا شیفته فرهنگ چین بوده و تقریباً تمام کاخ‌های تفریحی یک آلاچیق چینی در خود داشتند.

سایر دیدنی های قصر دروتنینگهلم در استکلهم

در قصر دروتنینگهلم در استکهلم انواع سازه های مختلف را خواهید که توجه شما را بسیار خود جلب خواهد کرد. در سال ۱۷۹۲ گوستاو سوم قبل از مرگش تصمیم به ساخت تعدادی ساختمان عجیب و خاص در باغ های دروتنینگهلم انجام داد، بسیاری از این بناها مفهوم خاصی ندارند اما برخی دیگر از آن ها بسیار زیبا و منحصربه فرد می باشد. یکی از این بنا‌ها یک برج آجری نئو قرون وسطایی است که به برج گوتیک شهرت دارد. این برج در بالای یک تپه در شمال غرب باغ دیده می‌شود. یکی دیگر نیز چادر ترکی، یک سازه چوبی متعلق به سال ۱۷۸۱ بوده که گاردهای سلطنتی را در خود جای می‌داد.

تور ارزان گرجستان

About S.Miad Rz

Check Also

تور ارزان کیش اردیبهشت 98 هتل میراژ

تور کیش ارزان قیمت در ماه اردیبهشت 98 با اقامت در هتل میراژ با خواندن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *